• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
Site Haritası
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret258863
Palandöken ICE PARK - Buz Duvarı, İnşa Süreci

PALANDÖKEN ICE PARK

Bir hayal ile başlayan buz parkı, biraz emek ve desteğin ardından gerçeğe dönüştü. Aslında hikâye şöyle başladı. İstanbul Zirve Dağcılık’tan arkadaşımız Yücel Bagatur 2016 yılının ilk aylarında Colorado yakınlarında bulunan Quray Ice Park’a ait görüntülerin bulunduğu bir video paylaşarak, bunun Erzurum’da da yapılabileceği fikrini vererek içimize kurt düşürmüştü.

Bu süreçte Erzurum’da “ice parkın” yapılabileceği yerler konusunda incelemelerde bulunduk. Tesbit ettiğimiz yerler arasında birçok avantajı içinde barındırdığı için Palandöken kayak merkezinde bu parkın yapılmasının uygun olacağı sonucuna vardır. Ice Park için belirlenen yer, Quray kadar büyük olmasa da Türkiye için başlangıç aşaması olabilecek nitelikteydi. Bu fikrimizi birkaç kez yetkililere anlattık ama gerek bizim fazla üstelemememizden, gerekse yetkililerin bu konuya odaklanmamasından kaynaklanacak ki 3 yıl boyunca erteledik. 2019 yılı eylül ayında Erzurum Büyükşehir Belediyesi Ejder A.Ş. genel müdürü Sayın Selim Bağrıyanık ile gerçekleştirdiğimiz bir toplantıda, kendisine ice park projemizi detaylıca anlatma imkanı bulduk. Sonrasında konuyu Erzurum Büyük Belediyesi yönetimine aktaran Sayın Bağrıyanık, hayallerimizi gerçeğe dönüştürecek haberle bize olumlu dönüş yaptı.

Bu sefer elimizi hızlı tutmalı ve hemen işe koyulmamız gerekliliğin farkındaydık ve hemen işe koyulduk. Bu kapsamda 5 yıl önce kayak pistinin kenarına yapılan yüksekliği 15-25 metre aralığında olan ve piste kaya düşmesini engellemek için yapılmış olan püskürtme beton (shot grit) duvarı ıce park’ın inşası için kullanmaya karar verdik. Sorun şuydu bu duvar yüzeyini nasıl buzla kaplayacaktık? Demir başımız olan soğuk havayla, kayak pistinin de yapısını bozmadan suyu kavuşturmamız gerekiyordu. Bunun için beton duvara 500 metre yukarıda bulunan yeraltı kanalından alınmış bir derenin su havuzundan yaklaşık 6 derecelik bir eğimle suyun taşınabileceği hesabını yaptık. Sonrasında ise Belediye yetkilisi Sayın Halil Saraç ve ekibinin gayretli çalışması sonucu boru hattını 2 gün gibi kısa bir sürede tamamlayarak su ile duvarı buluşturmuş olduk. Hemen ardından çekilen su hattına bahçe sulama sistemlerinde kullanılan robotları 10-15 er metre aralıkla yerleştirip suyu duvar yüzeyine püskürtmeye başladık. Hava sıcaklıklarının Erzurum’da dahi mevsim normallerinin 10 derece üstünde seyretmesine rağmen Ekim ayı sonu itibariyle geceleri düşen hava sıcaklığı buzun oluşması bizi morallendirdi.  Bu arada buz parkının karşısında Erzurum Büyükşehir Belediyesi Ejder Kayak Merkezleri AŞ’nin (Ejder 3200) desteği Erzurum Spor Lisesinin gayretiyle 3000 adet çam fidanı dikerek gelecek yıllar için görsel yatırım yapmış olduk. Bir süre deneme sulamaları ve buzlamalar yaptıktan sonra kasım ayının ortasından itibaren suyu sürekli açık bırakarak hayal ettiğimiz buz parkını 24 Kasım 2019 öğretmenler gününde öğrenmeye ve öğretmeye açtık. Böylelikle, Türkiye’nin ilk buz parkı henüz kış ayları gelmeden tırmanışa hazırdı. Parkın hazır olmasıyla ülkemiz dağcılığının önde gelen ismi Tunç FINDIK davet edildi ve 3 gün boyunca gece gündüz tırmanarak değişik zorluklarda rotalar açıldı.  Buz parkı, her geçen gün daha kalınlaştırıp güzelleştirerek 10-11-12 Ocak 2020 tarihlerinde EBB Ejder Kayak Merkezleri ile yapacağımız 1. Palandöken Outdoor Festivalinde ice parkı resmi olarak kullanıma açılacak. Festival kapsamında; Dağ Kayağı, Buz Tırmanışı, Dağ Bisikleti, 93 Harbi şehitlerini anma tırmanışı, faaliyetleri icra edilecek ve Serdar Kılıç, Tunç Fındık, Gökalp Saklı ve Bülent Erkan gibi doğa insanları söyleşilerde bulunacaktır. Bu konsepte hazırlanan 1. Palandöken Outdoor Festivali, sonraki yıllarda geleneksel hale dönüştürülerek bu spora gönül vermiş kişiler için çekim noktası olacaktır.

Neden Palandöken Ice Park?

 • Türkiye’nin bir ilk yapay buz parkı olmasından dolayı,
 • Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden biri olan Palandöken Kayak Merkezinin içinde yer almasından dolayı,
 • Kayak ve buz tırmanış tatilini aynı dönemlere denk getirme imkanından dolayı,
 • 15-25 metre yüksekliğe ve 65-90 derece eğim aralığa sahip olmasından dolayı geniş bir tırmanıcı kitlesine hitap etmesinden dolayı,
 • Aynı blok üzerinde aynı anda 10 kişiye tırmanma imkanı vermesinden dolayı,
 • Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından akredite edilmesinden dolayı,
 • Erzurum’a ulaşım imkanlarının çok olmasından dolayı, (Uçak, Tren, Otoyol, Otobüs)
 • Şehir merkezine sadece 5 km mesafe uzaklıkta olmasından dolayı,
 • Tırmanış mevsimin çok uzun olmasından dolayı, (Kasım ortasından Nisan başına kadar)
 • Kayak pistine yapılan ışıklandırma sayesinde karanlık çöktükten sonra da gece tırmanışı yapılabilmesinden dolayı,
 • Konaklama alternatiflerinin çok çeşitli olmasından dolayı, (Öğrenci yurdundan, 5 yıldızlı otele kadar bir çok alternatif)
 • Güleryüz, hoşgörü, çağ kebap, kadayıf dolması ve daha birçok nedenden dolayı…

Bu kapsamda sizleri Türkiye’nin ilk ice parkını görüp, tırmanmanız için Erzurum’a davet ediyoruz. Unutmayınız ki karın doğduğu Erzurum’da kimse kimseye SOĞUK davranmaz.

  
914 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Takvim
DADAK ANA SPONSORU Alpin Outdoor