• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Haritası
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam10
Toplam Ziyaret207485

Dağ Kayağı Hakkında

Dağ Kayağı(Tur Kayağı)

Dağ(Tur) Kayağı
TUR KAYAĞI NEDİR?
  
  Tur Kayağı;kayakla ayakkabı bağlantısını topuktan serbest bırakan özel bağlama mekanizması ve kayağın altına yapıştırılan sentetik bir deri yardımıyla her türlü karda ve eğimde yürümeyi sağlayan kayak türüdür.Fakat bu cross country olarak adlandırılan,çok ince ve hafif,koşu kayakları ile karıştırılmamalıdır.
  Tur kayağı kullanımı ve tekniğini anlatmadan önce parçalarını ve bunların özelliklerini tanımlamakta fayda vardır.Tur kayağı takımı satın almak istediğinizde bunu takım halinde bulabileceğiniz gibi,tüm parçaları ayrı ayrı seçerek de takımı siz oluşturabilirsiniz.Tur kayağı takımında neler vardır?
  *Tur Kayağı
  *Bağlama
  *Coll-Tex(Fok,Sentetik Deri)
  *Tur Ayakkabısı
  *Stoper
  *Kayak kramponu
  *Baton
devamı...

 

Ayrıca dağ kayağı bir yarışma sporudur.Bu spor ülkemizde yeni başlamış olup her geçen gün gelişmektedir. Ocak 2011'de TDF tarafından yapılan dağ kayağı seminerinde ISMF(Uluslararası Dağ Kayağı Federasyonu) eğitmeni André DUGIT 'ın 5 günlük eğitim sürecinden sonra katılımcılar Dağ Kayağı Antrenörlüğü,Dağ Kayağı Organizetörlüğü ve Dağ Kayağı Hakemliği belgeleri almaya hak kazanmışlardır.

Belge almayı hak edenler arasında DADAK Başkanı Mustafa TEKİN ve DADAK Başkan Yardımcısı Yıldırım Beyazıt ÖZTÜRK'te yer almıştır. Ayrıca Mustafa TEKİN ve Yıldırım Beyazıt ÖZTÜRK Türkiye'de 2009 yılında düzenlenen ilk Dağ Kayağı yarışını varış kapısından beraber geçerek birincilikle bitirmişlerdir.2010 yılında düzenlenen yarışıta da  Yıldırım Beyazıt ÖZTÜRK birinci olmuştur.

 

Üyelik Girişi
Takvim
DADAK ANA SPONSORU Alpin Outdoor